لوگو الو شمال

بهترین برنج گیلان چیست؟

نویسنده: joramarketadmin
بهترین برنج گیلان چیست؟

اسم بهترین برنج گیلان و حتی کشور، برنج صدری هاشمی است. این برنج مرغوب و با کیفیت در شمال کشور کشت میشود. در استان های گیلان، مازندران و گلستان این برنج کشت میشود. و به علت دیر به امغان آمدن کشت دوم ندارد.

درباره این برنج گفته میشود در زمان ناصرالدین شاه، میرزا آقاخان نوری که صادرات را در آن زمان به دست داشت؛ عده ای را جهت خرید جو برنج و تخم چغندر از آسیای شرقی مامور کرده بود و طبق گفته ها این برنج از هدوستان وارد کشور شد و به برنج صدر اعظمی ملقب گردید و پس مدتی با گذر زمان به برنج صدری کوتاه گشت.

اگر شما به دنبال خرید و فروش بهترین برنج گیلان هستید حتما میبایست به مکان هایی که مورد اعتماد بوده مراجعه فرمایید زیرا تقلب در این بازار درحال رشد است. قیمت بهترین برنج گیلان براساس ماه های سال و میزان سختی و بارش باران  و از ان مهمتر قد و عطر آن سنحیده میشود.

 

بهترین برنج گیلان چیست؟

1- برنج طارم: این برنج پر مصرف ترین برنج بازار میباشد. اولین بار این برنج در شهر طارم استان زنجان کشت و برداشت شده است. درحال حاضر 13 نوع مختلف از این برنج در بازار وجود دارد. در تمامی اقلام از این برنج طعم، رنگ، بو و مزه یکی بوده و تفاوت انچنانی بهم ندارند. نام مختلف آن برای نحوه متفاوت کشت آن هست ولی در ویژگی ها پایدار و ثابت اند.

2- برنج هاشمی: این برنج یکی از پرطرفدارترین برنج های گیلان است و  تنها یک گونه دارد، برنج هاشمی به صورت رایج ظاهری کشیده دارد ولی برخی از دانه های آن ممکن است قلم ریز یا گرد داشته باشد. رنگ برنج هاشمی به صورت سفید مایل به زرد بوده است. در همینجا میتوانیم این پاسخ این سوال که بهترین برنج گیلان در کدام شهر کشت میشود؟  را بدهیم. بهترین برنج گیلان از نوع هاشمی بوده و در رودسر و آشتانه اشرفیه کشت و برداشت میشود. منطقه ای که این برنج در آن کشت میشود در میزان کیفیت آن  تاثیرگذار بوده  و محصول مرغوب آن پس از پخت به خوبی قد میکشد. به طور کلی بهترین منطقه برنج گیلان، شهرستان آستانه اشرفیه میباشد.

3- برنج صدری: دانه های برنج صدری با یکدیگر تانسب ندارند، اکثرا دانه های کشیده ای دارد. این نوع برنج عطر بسیار دلنشین و زیادی دارد . این برنج در تیرماه به عمل میآید  و جزو برنج های کشت اول است.

4- برنج دم سیاه: برنج دم سیاه به علت اینکه دارای شلتوک تیره رنگ است به این نام مشهور گشته است. این برنج از خانواده برنج صدری است. برنج دم سیاه شباهت زیادی به برنج صدری دارد و تنها راه تشخیص آن با برنج صدری از روی شلتوک آن است. از برنج های مرغوب گیلان محسوب میگردد و عطری فوق العاده دارد و مناسب استفاده در مراسمها و مجالس است. این برنج کم محصول بوده در بهره وری ضعیف میباشد. 

 

انواع مختلف برنج گیلان

از انواع برنج گیلان میتوان برنج هاشمی و علی کاظمی اشاره کرد که توسط دو کشاورز بسیار معروف آن زمان به نام‌ یوسف هاشمی و علی کاظمی کشف شده و به همین جهت به نام این دو شخص نامگذاری شده‌اند. با این تفاسیر، به ندرت موارد برنج مختلف دیگر مانند برنج شیرودی، فجر و غیره در استان گیلان توسط کشاورزان کاشت و برداشت می‌شوند. از جمله برنج پرطرفدار و پرفروش استان گیلان میتوان به موارد زیر اشاره کرد. 

 

1- برنج هاشمی 

همانطور که ابتدا اشاره کردیم، برنج هاشمی یکی از معروفترین و بهترین برنج‌های استان گیلان است. برنج هاشمی در سراسر دنیا از فروش بالایی برخوردار است. برنج هاشمی توسط یوسف هاشمی کشاور گیلانی در سال 1364 کشف و با پس از طی کوشش چند ساله توانست در سال 1370 به تولید انبوه برساند و بخش گسترده‌ای از تولید شالیزار برنج استان گیلان را به برنج هاشمی اختصاص دهد.

یکی از موارد جذاب که در مورد برنج هاشمی میبایست بدانید، این برنج از یک جهش کاملا طبیعی از برنج کاملا ایرانی مختص به گیلان پدید آمده است و اولین کاشت برنج در شالیزارهای روستای چاپارخانه از توابع بخش خمام صورت گرفته است. برنج هاشم دارای عطر و طعم بی نظیری است. برنج هاشمی در دو نوع برنج هاشمی گرم و برنج هاشمی سرد به بازار عرضه میشود که تفاوت آنها در جنس و نوع کاشت است. بااین وجود به طور معمول برنج هاشمی را در دو نمونه دودی و غیر دودی میتوانید تهیه کنید. 

 

خصوصیات برنج هاشمی

  • رنگ سفید متمایل به کرم
  • ساقه بلند 
  • کیفیت بسیار عالی در پخت 
  • حفظ نرمی و طعم بی نظیر حتی پس از 24 ساعت
  • عطر بسیار عالی

 

2- برنج علی کاظمی

برنج علی کاظمی دیگر برنجی است که توسط کشاورزی هم نام در سال 1360 در روستای شکارگوراب در نزدیکی شهرستان فومن کشف شده است. او پس از ده سال توانست این برنج را به تولید انبود و گسترده برساند. 

خصوصیات برنج علی کاظمی

  • رنگ سفید نزدیک به کرم
  • قابلیت زودرس برنج
  • پخت نسبتا ساده
  • قدی کوتاه‌تر نسبت به سایر برنج
  • پربازده در کاشت

 

3- برنج دم سیاه

برنج دم‌سیاه یا سیاه‌دم در واقع به برنجی گفته می‌شود که در شلتوک( یا ریشک) بند خیلی نازک دارند که آن مورد به رنگ سیاه دیده می‌شود؛ به همین دلیل بنام برنج دم‌سیاه شناخته می‌شود. برنج دم‌سیاه اغلب در شهرهایی مانند لاهیجان، رشت، آستانه‌اشرفیه و … کشت می‌شود. 

 

خصوصیات برنج دم سیاه

دانه بلند و قلمی

ری بالا

رنگ سفید رو به کرم 

عطر بسیار خوش و مطبوع دم سیاه

 

4- برنج شیرودی 

برنج شیرودی از دیگر محصولات پرفروش و پرمحصول استان گیلان است که از ترکیب دو نوع برنج دیلمان و خزر تشکیل شده است. با وجود اینکه این برنج بصورت محدود کاشت و یافت می‌شود اما توانسته با برنج‌های وارداتی رقابت خوبی بدلیل قیمت ارزان خود داشته باشد. 

این برنج شباهت زیادی به برنج طارم هاشمی دارد، با وجود تشابه با برنج طارم هاشمی و مزایای فراوان آن، اما توصیه میشود به صورت تازه و گرم مصرف شود.

 

5- برنج دم زرد

برنج دم‌زرد یا زرد دم یا به نام پیش پخته شناخته می‌شود، نوعی دیگر از برنج‌های محبوب گیلانی است. این نوع برنج را اغلب در شهرهایی همچون رشت، کوچصفهان و لاهیجان کاشت می‌کنند. برنج دم زرد شلتوک‌هایی به رنگ قرمز یا مایل به رنگ قهوه‌ای دارد که در طی زمان برنج کوبی به رنگ زرد تغییر رنگ میدهد به همین جهت به نام دم زرد شناخته می‌شود.

 

6- برنج صدری ممتاز

برنج ممتاز یا حسن سرایی از خانواده برنج صدری میباشند، از خصوصیات این برنج میتوان به عطر و طعم بسیار عالی آن اشاره کرد همچنین ری کشی بسیار بالایی پس از پخت برنج دارد. این نوع برنج بسیار معدود تولید میشود و با توجه به محل کشت تفاوت کیفیت دارند. 

 

7- برنج بی‌نام

برنج بی نام از برنج‌های قدیمی و کهن استان گیلان است که در گذشته بسیار کاشت می‌شده است. اما امروزه بدلیل ویژگی‌های مانند گرد شدن و باد کردن برنج پخته شده، از محبوبیت آن کاسته شده است. با این وجود برنج بی نام دارای عطر مناسب و بسیار خوش خوراک است. این برنج را میتوان در مناطقی مانند کوچصفهان، رشت و آستانه اشرفیه یافت.

 

قیمت بهترین برنج گیلان

همان طور گفته شده به دلیل تنوع زیاد برنج در استان گیلان، موضوع قیمت آن نیز بسیار اهمیت دارد. برنج هاشمی که معروف‌ترین و خوشمزه‌‍ترین برنج در استان گیلان می‌باشد، که قیمت بهرین برنج گیلان در بازار برنج فروشان حدودا 90 الی 120 هزار تومن بر هر کیلو دارد.

البته دیگر برنج‌ها همانند برنج جمشیدی که از نظر ظاهری به این برنج نزدیک است؛ همین قیمت را در بازار دارد. خیلی از افراد این دو برنج را به جای یک دیگر می‌فروشند، اما این تفاوت را می‌توان زمانی که برنج را پخته از روی مزه و عطری که داراست به خوبی تشخیص داد.

 

بهترین منطقه برنج گیلان برای کاشت متعلق به شرق گیلان است که شامل شهرستان‌هایی از جمله لاهیجان، لنگرود، رودسر، شلمان، چابکسر و دیگر روستا یا شهرستان‌هایی که در قسمت شرقی این استان قرار دارند. فروش بهترین برنج گیلان که به صورت خالص و دستکاری نشده به دست مشتری می‌رسد، در داخل استان است که شخص مشتری می‌تواند برنج را بدون واسطه و با قیمت اصلی آن از خود کشاورز خریداری کند. جورا مارکت با داشتن اشخاصی که دارای زمین کشاورزی (شالی) هستند این امکان را به مشتریان و مراجعه کنندگان سایت خود می‌دهد تا بتوانند برنج با کیفیت و با قیمتی مناسب به دست خریداران برسانند و این امکان برای تمام ساکنین ایران فراهم شده است.

میانگین امتیازات ۵ از ۵

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مقاله

جدیدترین مقالات