لوگو الو شمال

از بین‌ بردن حشره برنج

نویسنده: joramarketadmin
از بین‌ بردن حشره برنج

از بین‌ بردن حشره برنج، یکی از معضلات برای دارندگان و حتی کشاورزان برنج برای نگهداری محسوب می‌شود. همه تا کنون با حشره ریزی در برنج مواجه شده‌ایم که به آن حشره برنج یا شپشک برنج می‌گویند.

این حشره در علم حشره‌شناسی به نام سیتوفیلوس اوریزائه شناخته می‌شود. این حشره نوعی آفت است که در محصولات کشاورزی مانند برنج، گندم، ذرت و… دیده می‌شود و به محصولات کشاورزی صدمه وارد می‌کنند.

این حشرات ریز برای انسان خطرآفرین نیستند و فقط سبب آسیب به مواد غذایی شده و مشکلاتی مانند پاک‌کردن و جداکردن این حشرات از برنج و قبل پخت‌وپز را به دنبال دارد.

روش ازبین‌بردن حشره برنج مختلف است، مثلاً استفاده از داروی ضد حشره، تله‌های چسبناک، آب جوش، خنک‌کردن برنج و قراردادن برنج در فریزر، برگ‌بو، میخک، جعبه کبریت که بوی گوگرد داده، پهن کردن برنج در آفتاب، قراردادن قرص سیر و قرص بید در برنج، عوض‌کردن گونی برنج و… از این قبیل هستند.

برای ازبین‌بردن حشره چه‌کار کنیم؟ قبل از هر چیز می‌توان با تهیه جای حلبی برنجی از انتقال این حشرات به درون برنج جلوگیری کرد. در ادامه روش‌های جلوگیری از نفوذ و ازبین‌بردن شپشک را بررسی می‌کنیم.

 

حشره برنج چیست؟

همان‌طور که گفتیم حشره برنج یا شپشک با نام علمی سیتوفیلوس اوریزائه شناخته می‌شود. این حشره نوعی آفت که نه‌ تنها به برنج و گندم آسیب می‌رساند به غلات و حبوبات نیز آسیب‌رسان است.

حشرات از طریق تخم‌گذاری به وجود می‌آیند، پس می‌توان گفت برنج حتماً بعد از خارج شدن از کارخانه یا حتی در انبار کارخانه آلوده به این تخم‌ها شده و پس از انتقال برنج به منزل یا فروشگاه خواروبارفروشی این تخم‌ها بر اثر قرارگیری در گرمای نسبتاً زیاد به‌عمل‌آمده و موجب آسیب به برنج شما می‌شود.

این موضوع نشان داد که با نگهداری از برنج در محیطی خنک و تاریک مثلاً جای حلبی برنج که این مشخصات را دارد، می‌توان از به‌وجودآمدن این مشکل و قطع سازی این آفت مضر جلوگیری کرد.

البته برای از بین‌ بردن شپشک برنج در خانه این امکان وجود دارد که از روش‌هایی مانند قراردادن سنگ نمک در گونی برنج، سیر و زردچوبه و حتی زنجبیل استفاده کرد.

البته لازم به ذکر است که مهم‌ترین دلیل دیده‌شدن این حشرات موذی در برنج و غلات روش نگهداری این مواد خوراکی است که با رعایت‌کردن موارد گفته شده و حتی وجود تخم این حشرات در برنج امکان دیده‌ شدن شپشک تاحدامکان پایین است.

دلایل حشره افتادن برنج

دلایل حشره افتادن برنج

اکثر افراد بر این باورند که برای دورنگه داشتن این حشره باید برنج را در جاهای متعددی، به‌گونه‌ای هوا به برنج نرسد نگهداری کنند. اما درصورتی‌که این حشره با اندک اکسیژن و گرما ایجاد شده در جایی که قرار دارند، از تخم بیرون‌آمده و بدون این که شما بدانید مشغول به خوردن و آسیب رساندن به برنج‌تان می‌شوند.

برای جلوگیری از چنین مشکلی می‌توان از روش‌های گوناگونی استفاده کرد. بهترین روش برای ازبین‌بردن حشره برنج، خرید برنج از شخص یا مکانی مطمئن است؛ به‌عنوان‌مثال خرید مستقیم از کارخانه ای مطمئن تا از صحت سالم‌بودن برنج برای شما مشخص شود، سپس نگهداری برنج می‌باشد.

برای این که برنج شما و مواد خوراکی غلاتی در خانه از این نوع حشره به‌دور بماند، باید محیط به‌عمل‌آمدن تخم‌های موجود در لابه‌لای دانه‌های برنج فراهم نشود.

البته روش ازبین‌ بردن حشره برنج فقط فراهم‌نکردن شرایط نیست، بلکه ممکن است گرما در جایی که برنج قرار دارد به حدی بالا رفته که لاروهای این حشره نابود شوند.

معمولاً اشخاص ترجیح می‌دهند این کار را در خانه انجام دهند، چون در بعضی موارد شخص فروشنده با استفاده مواد شیمیایی این عمل را انجام می‌دهد که در صورت رعایت‌نکردن مقدار این مواد شیمیایی مخلوط شده با برنج احتمال آسیب رسیدن به مصرف‌کنندگان بسیار زیاد بالا می‌رود.

 

روش از بین‌ بردن حشره‌ برنج

برای ازبین‌بردن و نابودی این حشره راه‌های مختلفی وجود دارد. یکی از روش‌های از بین‌ بردن شپشک برنج در طب سنتی استفاده از سیر، سنگ نمک، زنجبیل و…. است. مثلاً در روش از بین‌ بردن شپشک برنج با سیر، چند حبه سیر را از وسط نصف کرده و در جایی که برنج قرار دارد می‌اندازیم. بوی تند سیر باعث شده که این حشره به بیرون از آن محیط رفته و در صورت فرارنکردن از بین می‌رود.

از آن جایی که همه در خانه خود علاوه برنج غلاتی مانند ذرت و سویا داریم امکان نفوذ این حشره با این مواد خوراکی بالا خواهد رفت.

اما این سؤال پیش می‌آید که برای از بین‌ بردن حشره برنج چه باید کرد؟ بهترین نحوه ازبین‌بردن حشره برنج، استفاده از قرص برنج است. البته تولید و فروش این قرص ممنوع می‌باشد.

این قرص با داشتن مواد سمی اما در اثر برخورد با هوای آزاد از بین رفته و می‌توان برنج را با خیال راحت استفاده کرد.

طریقه از بین‌ بردن شپشک برنج با قرص برنج این‌گونه است که یک عدد قرص را در بین پلاستیک پیچیده و آن را درون جای برنجی قرار می‌دهیم. پس از گذشت 2 الی 4 روز تمام حشرات موجود در برنج از بین رفته و با برداشتن قرص می‌توانید با خیال راحت پس از شستشو و هوادهی برنج، آن را مصرف کنید.

از بین‌ بردن حشره برنج

ازبین‌بردن شپشک برنج بانمک

بهترین روش خانگی ازبین‌بردن حشره برنج استفاده از نمک است.

در این روش سنگ نمک مورداستفاده قرار می‌گیرد. برنج را در فضای بازی پهن کرده، سپس چندتکه سنگ نمک کوچک را در میان برنج قرار می‌دهیم.

شور بودن نمک باعث شده که این حشره به دلیل طعم ایجاد شده از آن محیط دوری کند و به سمت منبع غذایی دیگری رو آورد.

به همین خاطر قراردادن برنج در محیط آزاد موجب می‌شود که دیگر مواد غذایی شما از این حشره دور بماند و چرخه تولید و انتقال آن از بین برود.

این روش نه‌تنها این حشره را از برنج دور کرده، بلکه مانع تولد تخم‌های گذاشته شده این نوع حشره می‌شود. لازم به ذکر است، استفاده از سنگ نمک در زمان زیاد موجب خورد شدن دانه‌های برنج شده و کیفیت برنج خوراکی را پایین می‌آورد.

میانگین امتیازات ۵ از ۵

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مقاله

جدیدترین مقالات