لوگو الو شمال

برنج در کدام نواحی کشت می شود

نویسنده: مهرشاد تقوائی
برنج در کدام نواحی کشت می شود

مناطق تولید برنج

برنج پس از گندم جزو پرمصرف‌ترین غلات در دنیا محسوب می شود و بسیاری از کشورهای دنیا این محصول را برای تهیۀ انواع خوراکی کشت می‌کنند؛ حتماً این سؤال برای شما پیش آمده است که برنج در کدام نواحی کشت می‌ شود و نیاز به چه آب‌وهوایی دارد؟ برنج جزو غلاتی است که برای کشت نیاز به زمین‌های کشاورزی غنی و حاصل‌خیز دارد که بیشتر به‌صورت رسوبی هستند و آب‌وهوای مناسب برای کشت برنج هم باید معتدل و مرطوب باشد.

ازآنجایی‌که شرایط آب‌وهوایی در دنیا به سمت گرم شدن رفته است، شرایط مناسب برای کشت برنج هم از بین خواهد رفت؛ ولی همچنان بسیاری از مناطق به کشت برنج مشغول هستند.

برنج جزو غلاتی محسوب می‌شود که از قدرت بالایی در تطبیق پذیری برخوردار بوده و این موضوع موجب شده است در مناطق بسیار گرم و حتی سرد با تغییراتی در شکل، طعم، عطر و بو به رشد کامل برسد و جزو محصولات اصلی آن شهر یا استان و حتی آن کشور شناخته شود.

به‌طورکلی می‌‌توان برای معرفی مناطق کشت و تولید برنج کشور به استان‌هایی که در آبرسانی با چالش‌هایی روبه‌رو نیستند اشاره کرد؛ یعنی آن استان توانایی آب‌رسانی به‌اندازه برای زمین‌های کشاورزی کشت برنج را داشته باشد و هم‌چنین زمان شروع کشاورزی در آن استان باید از آب‌وهوایی نسبتاً معتدلی برخوردار باشد.

همۀ ما می‌دانیم بهترین منطقه کشت برنج ایرانی در استان‌های شمالی کشور است که با داشتن آب‌وهوایی معتدل و مرطوب در بین مردم شناخته می‌شود.

مناطق تولید برنج

مناطق کشت برنج ایرانی کجاست؟

به طور تقریبی 70 درصد برنج کشور در استان‌های شمالی مانند گیلان، مازندران و گلستان کشت می‌شود و 30 درصد مابقی در استان جنوبی و مرکزی کشور مانند سیستان بلوچستان، خوزستان، اصفهان و فارس کشت می‌شود و جزو محصولات فرعی این استان‌ها به حساب می‌آید.

همان‌طور که گفته شد از عوامل اصلی برای کشت برنج وجود خاک مناسب و مرغوب و همچنین وجود آب در منطقۀ کشت است  که این دو معیار بر کیفیت برنج کشت شده تأثیرات بسزایی خواهد داشت.

عمده برنج دنیا در کدام نواحی  کشت می‌ شود؟ جواب‌دادن به این سؤال بنا بر مطالب توضیح داده شده، در نواحی دارای تمام شرایط  مناسب گیاه از جمله خاک حاصل‌خیز، آب فراوان و شرایط جوی مناسب (مرطوب و معتدل) باشد.

مناطق کاشت برنج ایرانی کجاست که از هم‌چین شرایطی برخوردار می‌باشد؟ اولین مناطق کاشت برنج در استان‌های گیلان، مازندران، گلستان است و استان‌های دیگری مانند خوزستان، اصفهان، فارس و سیستان بلوچستان از جمله مناطق کشت برنج در ایران شناخته می‌شوند.

مناطق کشت برنج ایرانی کجاست؟

بهترین مناطق کشت برنج ایرانی

برنج گیلان

بهترین منطقه کشت برنج ایرانی استان گیلان می‌باشد. این استان با داشتن 237 هزار هکتار زمین زراعی توانسته به تولید سالانۀ 2 میلیون تن برنج در  سال برسد. درصورتی‌که میزان کشت برنج در ایران حدود 3.5 میلیون تن در سال است و استان گیلان حدود 60 درصد برنج ایران را تأمین می‌کند. استان گیلان با داشتن تمام شرایط مناسب کشت برنج توانسته است رتبۀ اول در ایران برای کشت برنج را دست یابد. از موضوعات مهم دیگری که باعث شده کیفیت برنج کشت شده در گیلان نسبت به سایر استان‌ها بیشتر باشد، برداشت یک‌بار محصول کشت شده در سال است که باعث حفظ کیفیت خاک زمین کشاورزی می‌شود و محصول برداشت شده از عطر و بو و طعم مناسب‌تری برخوردار می‌باشد.

به جز استان گیلان مناطق کاشت برنج ایرانی کجاست؟ مازندران از دیگر مناطق کشت برنج ایرانی می‌باشد، اما این استان تفاوت‌هایی در کشت برنج با استان گیلان دارد.

 

برنج مازندران

استان مازندران را می‌توان به‌عنوان دومین منطقه برای معرفی مناطق کشت و تولید برنج کشور دانست. این استان با کشت برنج آن هم دو بار در سال رتبۀ دوم را در ایران برای تولید برنج را دارد. فصل کشت برنج در این استان تابستان و پاییز می باشد و همین موضوع باعث شده است که تأثیراتی بر روی کیفیت محصول کشت شده در استان  مازندران دیده شود و از مرغوبیت پایین در عطر و بو و طعم برنج کشت شده دیده  شود. از دیگر تفاوت‌های برنج این استان مدل برنج قابل‌کشت در آن می‌باشد که کشاورزان بیشتر برنج طارمی کشت می‌کنند.

بهترین مناطق کشت برنج ایرانی

برنج گلستان

این استان از دیگر مناطقی است که برنج در آن به دلیل داشتن شرایط آب‌وهوایی و خاک حاصل‌خیز کشت می‌شود. از جمله برنج‌هایی که در استان گلستان کشت می‌شود، می‌توان به برنج فجر، ندا و طارم دم‌سیاه اشاره کرد که از کیفیت نسبتاً خوبی در پخت و عطر و بو برخوردار هستند.

برنج در مناطق کوهستانی استان گلستان کشت می‌شود و روش کشت برنج در این استان به روش خشکه معروف است. در این روش تمام مراحل شخم‌زدن و حتی کاشت برنج تقریباً بدون آب انجام می‌گیرد و فقط در زمان رشد به برنج به زمین کشاورزی آب‌دهی می‌شود. به همین سبب می‌توان به این سؤال که مناطق کاشت برنج ایران کجاست؟ مناطق کوهستانی استان گلستان را هم نیز اضافه کرد.

 

برنج خوزستان

استان خوزستان از جمله استان‌های جنوبی کشور می‌باشد که کشت برنج نسبتاً بالایی دارد. برنج قابل‌کشت در این استان و استان‌هایی مانند سیستان بلوچستان بسیار متفاوت‌تر از استان‌های شمالی می‌باشد. از معروف‌ترین برنج‌هایی که در این استان‌ کشت می‌شود، برنج عنبربو است. این برنج از عطر بسیار خوبی برخوردار است و دلیل نام‌گذاری این برنج هم داشتن عطر و بوی بسیار خوب آن می‌باشد.

از دیگر استان‌هایی که برنج در آن کشت می‌شود اصفهان می‌باشد.

 

برنج اصفهان

کشت برنج در این استان به دلیل وجود زاینده‌رود بوده که امروزه به دلیل ساخت سد و استفادۀ نامناسب از آب این رود، خشک شده و کشاورزی در این استان تقریباً متوقف شده است. از جمله برنج‌هایی که در این استان کشت می‌شد، شامل برنج لنجان یا لنجون بود. این برنج با داشتن نشاستۀ بالا در هنگام پخت بسیار نرم و از طعم بسیار خوبی برخوردار بوده که اکنون این برنج در دیگر استان‌هایی مانند استان فارس و سیستان بلوچستان کشت می‌شود. برنج‌هایی که در این دو استان یعنی فارس و سیستان بلوچستان قابل‌کشت است می‌توان به برنج شفق و کادوس اشاره کرد.

عمده برنج دنیا در کدام نواحی کشت می‌شود؟

عمده برنج دنیا در کدام نواحی کشت می‌شود؟

رتبۀ اول کشت برنج در دنیا متعلق به کشور چین می‌باشد که در جایگاه دوم و سوم به ترتیب کشورهای هند و اندونزی قرار دارند. میزان تن برداشتی محصول برنج در این کشورها به مقدار  212 میلیون تندر چین، 172 میلیون تن در هند و 83 میلیون تن در اندونزی می‌باشد که کشور ایران در رتبۀ 25 به میزان 3.5 تن در سال برای کشت برنج قرار دارد.

با این حال بهترین مناطق کشت و تولید برنج کشور نیز در  استان‌های شمالی ایران قرار دارد که این خوراکی باازرش و مهم را برای ساکنین کشور خود با مشقت و سختی زیاد به عمل می‌آورند تا از بروز قحطی و گرسنگی در ایران پیشگیری کنند.

میانگین امتیازات ۵ از ۵

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مقاله

جدیدترین مقالات