لوگو الو شمال

خواص چای سبز

نویسنده: محمد حبیبی پور
خواص چای سبز

فواید چای سبز چیست

در این مقاله قصد داریم شما را با فواید چای سبز برای سلامتی بدن آشنا کنیم. چای سبز یکی از نوشیدنی‌های مصرفی بین ما ایرانیان است؛ ولی هنوز به‌اندازه چای سیاه از محبوبیت برخوردار نیست و تنها در صد کمی از افراد از آن استفاده می‌کنند.

نوشیدن چای یک آیین سنتی است که مردم از حدود سال ۲۷۳۷ قبل میلاد آن را انجام می‌دادند. خواص چای سبز مانند وجود آنتی‌اکسیدانی به نام کاترین و حاوی مقدار زیادی از کافئین است که آن را به نوشیدنی محبوب میان افراد مختلف علی‌الخصوص ورزشکاران تبدیل کرده است.

چای سبز مدت‌هاست که به‌خاطر فواید سلامتی فراوانش شناخته شده است و در سال‌های اخیر مطالعات علمی زیادی انجام شده که  خواص ظاهری چای سبز را اثبات می‌کند. از خواص چای سبز در طب سنتی نیز بحث شده و بسیاری از اطباء طب سنتی از آن برای کاهش وزن و رهایی از بیماری‌های قلبی و عروقی یاد کرده‌اند.

چای سبز از برگ‌های گیاهی به نام کاملیا سیننسیس گرفته می‌شود. این گیاه بومی چین و هند است و صدها است که کشت می‌شود. انواع دیگر چای از جمله چای سیاه، چای سفید، چای اولانگ، چای پوئر و چای بنفش، همگی از یک گیاه تهیه می‌شوند. مانند سایر انواع چای، چای سبز حاوی مقدار متوسطی کافئین است. چای سبز را می‌توان به‌تنهایی یا به‌عنوان یک ماده در ترکیب چای طعم‌دار مصرف کرد.

 

خواص چای سبز برای لاغری شکم و پهلو

چای سبز غنی از آنتی‌اکسیدان‌ها است و فواید زیادی برای سلامتی دارد. برای مبارزه با مشکلات پوستی و کاهش خطر بیماری‌های قلبی شناخته شده است. در طول سال‌ها، به‌عنوان یک نوشیدنی کاهش وزن نیز محبوبیت زیادی به دست آورده است.

چای سبز اخیراً به دلیل فواید متعددی که برای سلامتی دارد، از جمله ضدالتهاب، ضدسرطان و حاوی مجموعه‌ای از آنتی‌اکسیدان‌های مفید، موردتوجه رسانه‌ها و اقشار مختلف جامعه قرار گرفته است. بااین‌حال، وقتی از کاهش چربی صحبت می‌کنیم یا اینکه آیا چای سبز به کاهش چربی شکم و پهلو کمک می‌کند، هنوز هیچ تحقیق جامعی انجام نشده که این امر را ثابت کرده باشد.

کاهش چربی را نمی‌توان به مصرف یا حذف یک ماده خاص از رژیم غذایی نسبت داد و به سبک کلی زندگی و تعادل کالری که توسط فرد رعایت می‌شود بستگی دارد. تنها راهی که چای سبز می‌تواند به هر نوع ازدست‌دادن چربی کمک کند این است که آن را به‌عنوان جایگزین چای معمولی استفاده کرد، یعنی بدون شیرینی و شکر که به کاهش کالری دریافتی کمک کند.

برخی متخصصین تغذیه نیز نظریه مشابه دارند که چای سبز به طور مستقیم به کاهش وزن کمک نمی‌کند. کاتچین‌های موجود در چای سبز به کاهش وزن کمک می‌کنند، اما این بسیار ناچیز است. چیزی که در واقع اتفاق می‌افتد این است که وقتی مردم چای معمولی مصرف می‌کنند، کالری دریافتی آن بالاست. اما با چای سبز، مردم معمولاً آن را بدون قند می‌نوشند؛ بنابراین کالری دریافتی کمتر است. اما چای سبز به طور مستقیم به کاهش چربی شکم کمک نمی‌کند.

چای سبز به طور جزئی متابولیسم را افزایش می‌دهد که ناچیز است. تفاوت تنها با حفظ صحیح رژیم غذایی حاصل می‌شود. حتی با رژیم غذایی، فقط کاهش کالری نیست، بلکه باید کیفیت غذایی را نیز در نظر داشت.

اگر میوه، سالاد و سبزی‌ها بخورید، ویتامین‌ها و مواد معدنی دریافت می‌کنید. با آب، این مواد مغذی به سم‌زدایی کلیه و کبد شما کمک می‌کند که به طور خودکار متابولیسم شما را افزایش می‌دهد و به کاهش وزن کمک می‌کند.

یک سبک زندگی سالم از جمله خوردن غذای سالم، حفظ تعادل کالری، ورزش منظم و خواب مناسب به شما کمک می‌کند تا با چربی سفت‌وسخت شکم خداحافظی کنید. چای سبز مطمئناً می‌تواند بخشی از رژیم غذایی شما باشد.

 

خواص چای سبز برای مردان

چای سبز غذایی است که همه مردان باید به دلیل مزایای سلامتی برجسته آن را به منوی روزانه خود اضافه کنند. چای سبز نه‌تنها منبع قوی آنتی‌اکسیدان‌هایی است که به نام کاترین شناخته می‌شوند، بلکه با انواع فواید سلامتی برای پروستات نیز مرتبط است.

در اینجا ۷ مزیت چای سبز را هر مردی باید بداند آورده شده است:

۱. با فعالیت آنزیمی به نام ortnithine decarboxylase، که در ایجاد سرطان پروستات نقش دارد مبارزه می‌کند

۲. چای سبز رشد سلول‌های سرطانی پروستات انسان را کند می‌کند و آنها را به “خودکشی” (آپوپتوز) ترغیب می‌کند.

۳. ترمیم DNA آسیب‌دیده را تشویق می‌کند که در غیر این صورت ممکن است باعث رشد سرطان شود.

۴. چای سبز فعالیت آنزیمی به نام COX-2 را که در بافت سرطان پروستات تجمع می‌یابد و در فرایند سرطان پروستات نقش دارد، مهار می‌کند. تحقیقات نشان می‌دهد که داروهای تجویزی به نام مهارکننده‌های COX-2، مانند سلکوکسیب (Celebrex) توانایی کاهش رشد سرطان پروستات را در مدل‌های حیوانی دارند. بااین‌حال، مطالعه اخیر منتشر شده در تحقیقات سرطان بالینی نشان می‌دهد که EGCG موجود در چای سبز تقریباً به‌اندازه مهارکننده‌های COX-2 در کند کردن رشد سرطان پروستات مؤثر است.

خواص چای سبز برای مردان

۵. فعالیت برخی از سلول‌های سیستم ایمنی را تحریک می‌کند که با تومورهای سرطانی مبارزه می‌کنند.

۶. در مطالعه‌ای که در مجله تحقیقات پیشگیری از سرطان در ژوئن ۲۰۰۹ منتشر شد، محققان گزارش کردند که پلی‌فنول‌های چای سبز، در درجه اول EGCG، به طور قابل‌توجهی سطح PSA را کاهش می‌دهد. این مطالعه شامل ۲۶ مردی بود که سرطان پروستات داشتند و قرار بود پروست اتکت و می رادیکال انجام دهند.

۷. همچنین به نظر می‌رسد که کاتچین ممکن است برای مردانی که ضایعات پیش سرطانی پروستات (نئوپلازی داخل اپیتلیال پروستات یا PIN) دارند، مفید باشد، وضعیتی که نشان‌دهنده خطر بالای ابتلا به سرطان پروستات است. مطالعات نشان می‌دهد که ۳۰ درصد از مردانی که PIN درجه بالایی دارند، در عرض یک سال پس از بیوپسی مکرر به سرطان پروستات مبتلا می‌شوند. در یک مطالعه در سال ۲۰۰۶ که در تحقیقات سرطان منتشر شد، ۶۰ مرد که PIN درجه بالایی داشتند در مطالعه دوسوکور و کنترل شده با دارونما شرکت کردند.

مردان گروه، درمان روزانه سه کپسول ۲۰۰ میلی گرمی را کاتچین دریافت کردند. پس از یک سال، تنها یک تومور در میان ۳۰ مرد تحت درمان تشخیص داده شد، در مقایسه با ۹ سرطان که در بین ۳۰ مرد کنترل یافت شد. به‌عنوان یک «پاداش»، محققان همچنین متوجه شدند که مردانی که کاتچین‌ها را مصرف کرده‌اند، علائم دستگاه ادراری تحتانی را کاهش داده‌اند که نشان می‌دهد کاتچین‌ها ممکن است در درمان علائم BPH مفید باشند.

۸. همچنین می‌تواند با کمک به تحریک تستوسترون و تداخل در تبدیل به DHT به حفظ ریزش مو در مردان کمک کند.

 

خواص چای سبز برای زنان

چای سبز تحت فرایند اکسیداسیون قرار نمی‌گیرد و از برگ‌های تازه چای با فراوری بسیار کم استفاده می‌شود. آنها به سم‌زدایی بدن، حمایت از سیستم ایمنی، مبارزه با بیماری، سرفه و سرماخوردگی کمک می‌کنند. مطالعات نشان می‌دهد که می‌تواند خطر ابتلا به چندین اختلال عصبی را کاهش دهد، به کاهش استرس، بهبود هضم و کمک به کاهش وزن کمک می‌کند.

چه مادر سه فرزند باشید و چه فقط یک زن پرمشغله که باید روز خود را سپری کند، این چای به سرحال شدن شما کمک می‌کند. ازآنجایی‌که حاوی کافئین در داخل آن است، انرژی موردنیاز شما را فراهم می‌کند.

زنان به شکل خاصی نسبت به‌ظاهر خود حساس هستند. اگر شما یکی از آنها هستید، خوشحال خواهید شد که بدانید چای سبز می‌تواند به شما در کاهش وزن و حفظ آن کمک کند. در مطالعات، مصرف روزانه این چای به میزان قابل‌توجهی چربی بدن را کاهش می‌دهد.

کسانی که به طور منظم چای کاملیا سیننسیس می‌نوشند، وزن سالم‌تری نسبت به قبل دارند که آن را به بخشی از برنامه روزانه خود تبدیل کنند. این به دلیل خاصیت افزایش متابولیسم چای است. آنتی‌اکسیدان‌های موجود در چای سبز به پاک‌سازی کبد کمک می‌کنند و ازبین‌برنده جوش‌های روی صورت هستند.

این چای خاص برای قلب شما بسیار مفید است. می‌تواند از بیماری‌های قلبی عروقی مختلف جلوگیری کرده و خطر سکته را کاهش دهد. در طی مطالعات، افرادی که به طور مداوم فنجان‌های این چای مصرف می‌کردند، ۳۱ درصد کمتر در معرض خطر مرگ ناشی از بیماری‌های مربوط به قلب قرار داشتند.

یکی از مهم‌ترین فواید این چای محافظت از مغز در برابر آسیب‌های شناختی است که منجر به بیماری‌های آلزایمر و پارکینسون می‌شود. آلزایمر با تغییراتی در حافظه و تفکر مرتبط است. تا به امروز هیچ درمان قطعی برای آن وجود ندارد. بااین‌حال، آنتی‌اکسیدان‌های موجود در چای می‌توانند شانس ابتلا به آلزایمر را کاهش دهند؛ زیرا به نظر می‌رسد آسیب اکسیداتیو در این بیماری نقش داشته باشد.

در مورد بیماری پارکینسون، به نظر می‌رسد اثر چای مشابه است. سطوح غنی پلی‌فنول موجود در این چای می‌تواند از سلول‌ها و به‌خصوص نورون‌ها در برابر نوروتوکسین‌های موجود در محیط محافظت کند. این امر احتمال ابتلا به بیماری پارکینسون را در مقطعی از زندگی کاهش می‌دهد.

این چای کلسترول بد خون را کاهش می‌دهد. کاهش کلسترول از قلب و عروق در برابر چسبیدن لیپیدها به دیواره آنها محافظت می‌کند. مصرف این چای سطح کلسترول خوب (HDL) و کلسترول بد (LDL) را متعادل می‌کند.

خواص چای سبز برای زنان

در طول زمستان که باکتری‌ها در کمین هستند، نوشیدن منظم چای سبز بدون علائم سرماخوردگی یا آنفولانزا برای سلامتی مفید است. محتوای بالای ویتامین C موجود در این چای به بهبود عملکرد سیستم ایمنی همراه با فلاونوئیدهای بسیاری که اثرات این ویتامین را تقویت می‌کنند، کمک می‌کند.

یکی از فواید چای سبز اثر آرام‌بخشی آن است. اگرچه کافئین موجود در این چای محرک است، اما برگ‌های آن حاوی اسید L-theanine هستند. این اسید به‌عنوان یک انتقال‌دهنده عصبی در مغز عمل می‌کند تا به نورون‌ها سیگنال دهد تا امواج آلفا بیشتری تولید کنند. این تولید موج آلفا القا شده در مغز معمولاً در اولین مراحل مدیتیشن با چشمان بسته یا هنگام استراحت اتفاق می‌افتد.

چای سبز یکی از غذاها و نوشیدنی‌هایی است که با طول عمر بیشتر در شرق آسیا، جایی که منشأ آن است، مرتبط است. مطالعات طولانی‌مدت روی مصرف‌کنندگان برای سال‌ها نشان داد که نوشیدن روزانه سه تا چهار فنجان از این چای مرگ‌ومیر را در مردان و به‌ویژه زنان کاهش می‌دهد.

به دلیل کافئین موجود در داخل و آنتی‌اکسیدان‌ها، نوشیدن این چای در اوایل صبح یا زمانی که در طول روز احساس کمبود می‌کنید، حتی از مصرف سایر نوشیدنی‌ها بهره‌وری شما را بیشتر می‌کند. برخلاف سایر نوشیدنی‌های پر کافئین، این چای می‌تواند بهره‌وری شما را بدون بی‌حالی یا بی‌خوابی اضافی افزایش دهد.

اثرات ضدالتهابی و آنتی‌اکسیدانی این چای از اندام‌های مختلف از جمله پوست در برابر پیری محافظت می‌کند. کسانی که از عصاره این چای به‌صورت خارجی استفاده می‌کنند و به طور منظم چای سبز می‌خورند خاصیت ارتجاعی پوست خود را افزایش داده و در سنین بالاتر جوان‌تر به نظر می‌رسند.

می‌توانید چای سبز را با هل یا دارچین مصرف کنید و از خواص بی‌شمار آن‌ها استفاده کنید. چای دارچین یک نوشیدنی قدرتمند است. سرشار از آنتی‌اکسیدان است و چندین فواید برای سلامتی دارد، از جمله کاهش التهاب و سطح قند خون، بهبود سلامت قلب و شاید حتی کاهش وزن. چای دارچین همچنین ممکن است با عفونت‌ها مبارزه کند و PMS و دردهای قاعدگی را کاهش دهد.

چای سبز سرشار از آنتی‌اکسیدان است درحالی‌که هل به دلیل خواص ضدالتهابی و ضدباکتریایی آن شناخته شده است. علاوه بر این، دارای چندین مواد مفید و ویتامین است. این ترکیب سالم به افزایش ارزش غذایی چای سبز کمک می‌کند و به بهبود سلامت و تندرستی کلی کمک می‌کند.

نتایج مطالعه حاضر همچنین کاهش تعداد فولیکول‌ها، جسم زرد و همچنین ظاهر کیست‌ها در تخمدان را نشان داد. عصاره چای سبز تعداد فولیکول‌ها و جسم زرد را افزایش می‌دهد درحالی‌که تعداد فولیکول‌های کیستی در تخمدان را کاهش می‌دهد.

برای ارزیابی تأثیر مصرف چای سبز بر فشارخون و پروفایل لیپیدی، پزشکان و محققان شواهد حاصل از کارآزمایی‌های بالینی را که تأثیر چای سبز بر فشارخون و پروفایل لیپیدی را ارزیابی کردند.

نتیجۀ حاصل از این آزمایش و تحقیقات به این صورت بود که آنزیمی به نام آنژیتانسیون از کلیه‌ها ترشح می‌شود که مقدار آن در افرادی که دچار پرفشاری هستند بالاست. چای سبز با مهار این آنزیم در کاهش فشارخون نقش مهمی را ایفا می‌کند. از طرف دیگر نوعی پروتئین در بدن تولید می‌کند که با افزایش قطر رگ‌های خونی به فشارخون بالا کمک می‌کند.

تحقیقات نشان می‌دهد که مصرف چای سبز باعث کاهش قابل‌توجه فشارخون سیستولیک و کلسترول تام و LDL می‌شود. اثر بر فشارخون دیاستولیک، کلسترول HDL و تری گلیسیرید معنی‌دار نبود.

ما همچنین مشاهده کردیم که حداکثر اثرات چای سبز زمانی رخ می‌دهد که مصرف روزانه اپی گال و کات چین -۳- گالات (فراوان‌ترین و فعال‌ترین ترکیب در عصاره چای سبز) تقریباً ۲۰۰ میلی‌گرم باشد که معادل ۵-۶ فنجان چای در روز است. بالاتر از این دوز، عوارض جانبی مکررتر و شدیدتر به نظر می‌رسید.

 

سخن پایانی

باتوجه‌به مواردی که در این مقاله بررسی شد چای سبز دارای خواص زیادی برای زنان و مردان است که به دلیل زیاد بودن موارد ما از آن‌ها چشم‌پوشی کردیم. به‌طورکلی مصرف یک استکان چای سبز می‌تواند شما را برای یک روز کاری سخت آماده و سرحال کند. از طرفی میزان مصرف درست آن می‌تواند انواع بیماری‌های قلبی عروقی را از شما دور کند. آنتی‌اکسیدان‌های موجود در چای سبز می‌تواند به‌سلامت پوست شما کمک کند. علاوه بر این کبد و کیسه صفرا را از مواد سمی پاک می‌کند. شما می‌توانید این دم‌نوش فوق‌العاده را به همراه زنجبیل، هل و یا دارچین میل کنید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مقاله

جدیدترین مقالات