لوگو الو شمال

خواص عسل طبیعی

نویسنده: joramarketadmin
خواص عسل طبیعی

خواص و فواید عسل طبیعی

عسل اکسیری بسیار ارزشمند است که زنبورها با گزینش میان هزاران عصاره گل آن را تولید میکنند. مواد غذایی و شهد گیاه هرگز وارد معده زنبور عسل نمیشود، و در قسمتی به عنوان بزاق به بیرون ترشح میگردد.

زنبور عسل از گیاهان زیادی عصاره جمع آوری میکنند به همین علت خواص عسل بسته به نوع گیاه متفاوت است. از نظر اکثر پزشکان عیل برای بیماری های قندی مانند دیابت ضرری ندارد و زیانبار نیست. یکی خواص درمانی عسل پس از مصرف در کسری از ثانیه وارد دستگاه گردش خون میشود و بیماری های هاضمه ای، کم خونی و ضعف اعصاب را درمان میکند.

در گذشته نیز فواید انواع عسل برای گذشتگان پنهان نبوده به صورتی که، یونانیان و مصریان قدیم مردگان خود را به وسیله آن مومیایی میکردند.

اسکندرمقدونی هم پس از این که به علت بیماری در بابل فوت کرد، جسدش با عسل مومیایی شد. در مقابر فراعنه ی مصر، کوزه هایی پز از عسل سالیان دراز باقی مانده و هنوز پس از چهار قرن فاسد نشده و تا جای ممکن خواص خود را حفظ کرده است.

فواید و خواص عسل برای بدن

براساس تحقیقات انجام شده عسل طبیعی دارای ویتامین های B2 ،B6 ،H ،K ، C میباشد. ویتامین B در سوخت و ساز کربوهیدرات ها، چربیها بسیار موثر است همین علت موجب خواص عسل برای لاغری شکم شده است.

ترکیب عسل با ژل رویال موجب بازسازی سلول های پوست شده و از خواص عسل برای چروک پوست محسوب میشود. ویتامین B6 در سوخت ساز پروتئین نقش مهمی ایفا میکند و از امراض پوستی جلوگیری و یا موجب رفع آن میشود موضوع خواص عسل برای پوست جوش دار را نیز میتوان به همین ماده بسط داد.

فواید و خواص عسل برای بدن

از دیگر خواص عسل طبیعی میتوان به سرشار بودن ویتامین K اشاره کرد که در خون ریزی مورد استفاده است و میتواند در بسته شدن زخم ها و التیام آن بسیار حائز اهمیت باشد. ویتامینC نیز مقاومت بدن را دربرابر عفونت ها افزایش میدهد و در عمل اکسیداسیون بسیار موثر است.

از دیگر فواید عسل طبیعی، خاصیت ضدعفونی کننده آن برای زخم های دهان و لثه است. شما میتوانید از عسل به عنوان یک خمیزدندان طبیعی استفاده کنید. قندهای طبیعی عسل با اینکه بسیار شیرین هستند ولی به دندان های شما آسیب نمی رسانند، بلکه می توانند لثه را محکم و به سفیدی دندانتان کمک کنند.

خواص عسل برای چشم به این گونه است که می توان به عنوان سرمه عسل استفاده کرد یا اینکه آن را برای آب پیاز مخلوط کرده تا در جهت شفاف شدن چشم استفاده شود. این ترکیب موجب رفع خارش چشم شده و از آبریزش چشم جلوگیری میکند.
ترکیب عسل با سیاه دانه مانند یک معجون برای بدن عمل میکند. سیاه دانه طعم و مزه ای تلخ دارد و به عنوان ادویه در بسیاری از ترشیجات مورداستفاده قرار میگیرد. مصرف سیاه دانه برای زنان شیرده بسیار مفید بوده به طوری که موجب افزایش ترشح شیر در آن ها میشود.

سیاه دانه برای مردان موجب تقویت قوای جنسی می شود، حتی می توان آن را با به صورت روغن تهیه و باعسل ترکیب کرد و بر روی کمر مالید و قوای جنسی را افزایش داد.
معجون سیاه دانه و عسل به معجون دوسین معروف است و از قدیم در طب سنتی از آن استفاده میشده است و اصلی ترین خواص معجون دوسین تقویت سیستم ایمنی بدن است.

برای درمان سرماخوردگی های پی در پی مفید بوده و از آن در درمان تب های بلغمی و سوداوی استفاده میشود. ادرارآور است و برای مردان مبتلا به پروستات مفید است و همچنین عفونت های ادراری را درمان می کند. برای درمان سردردهایی که مربوط به مزاج سرد هستند مفید است. بر روی دستگاه گوارش تاثیرگذار است و انگل های روده را از بین میبرد.

موجب افزایش انرژی شده و افسردگی را از بین میبرد. مصرف یک قاشق روغن سیاه دانه با عسل خالص موجب درمان اضطراب شده و افسردگی را از بین میبرد. سیاه دانه دارای ماده است که در بدن تولید آنتی هیستامین میکند به همین دلیل برای درمان آسم و کاهش حساسیت بسیار موثر و مفید است. ترکیب خواص سیاه دانه و خواص عسل طبیعی برای مردان، افزایش دهنده طبیعی میل جنسی و افزایش تعداد اسپرم و درمان ناباروری حاصل از کمبود تعداد اسپرم میباشد.
در مورد خواص عسل و آبلیمو اینطور میتوان گفت که، مصرف عسل به همراه چای گرم و آبلیمو یکی از بهترین درمان ها برای گلودرد و سرماخوردگی است. زیرا عسل خام دارای الدیکسترومتورفان است که باعث بهبود سرفه و تقویت سیستم ایمنی بدن میشود.
اگر شما عسل طبیعی تازه را روی پینه های دست و پا و زبری های روی زانو و آرنج بمالید، آن ها پس از مدت کوتاهی ازبین میروند موجب شاداب پوست شما میشود. خاصیت عسل طبیعی این است که سنگرهای میکروب های کهنه و مزمن را خراب میکند و بدن را از آن ها پاکسازی میکند.

انواع خاصیت عسل با شهد گل های مختلف

انواع خاصیت عسل با شهد گل های مختلف

یکی دیگر از خواص شفابخش عسل این است که که با هر دارویی ترکیب شود خاصیت شفابخشی و ترمیمی آن چند برابر افرایش پیدا میکند و گل های دارویی مستثنا از این قضیه نمیباشند.

 

خواص عسل آویشن: انرژِی زا بوده و به تقویت حافظه کمک میکند، برای درمان کم خونی مفید بوده، خواب آور است، معده را تقویت میکند، همچنین برای درد و زخم های چشم مفید است، برای عفونت سینه و گرفتگی صدا و گلودرد موثر است، روده را تقویت کرده، درد مجاری ادراری و کلیه را کاهش میدهد.

 

خواص عسل اکالیپتوس: عسل اکالیپتوس موجب ضدعفونی محل جراحت و از رشد باکتری ها جلوگیری میکند و باعث بهبود حرکات روده میشود و در نتیجه درز درمان یبوست موثر باشد. عسل اکالیپتوس زخم های معده را التیام میبخشد و موجب تسکین دردهای معده میشود.

 

خواص عسل اقاقیا: از آکنه جلوگیری میکنه میکند و آکنه را درمان میکند و به علت مرطوب کردن محیط پوست از آن در لوسیون های تجاری و کرم ها استفاده میشود. عسل اقاقیا خاصیت ضد باکتریایی داشته است و میتواند در بهبود زخم ها کمک کننده باشد و محل زخم را از آلودگی ها برداید.

 

خواص عسل خارشتر: این عسل به هضم غذا کمک شایانی میکند و از سوء هاضمه جلوگیری کرده و هم چنین داروی مناسبی برای درمان درد معده میباشد. این عسل یه درمان طبیعی برای کاهش سرفه یا درمان قطعی آن محسوب میشود و شما میتواند به جای مراجعه به داروخونه از آآن استفاده کنید. عسل کارخشتر برای دفع سنگ های رسوب شده در کلیه بسیار مفید بوده و تاثیرگذار است.

 

خواص عسل اسطوخودوس: مناسب برای رفع حساسیت فصلی ، برای کمبود کلسیم نیز مناسب است زیرا بدن تحریک کرده تا میزان دریافت کلسیم و آهن موجود در غذا را افزایش دهد. اگر دندان یا استخوان های باریک دارید میتوانید برای درمان آن از این عسل استفاده کنید.

 

خواص عسل یونجه: داری ویتامین های A و K، خوش عطر و بسیار خوش طعم است. خون ساز بوده و برای افرادی که دچار لرزش های اندام هستند مفید است و نشاط آور میباشد.

 

خواص عسل طبیعی سیاه دانه: تقویت حافظه، بادشکن، قاعده آور، سردرد، رماتیسم، رفع مسمومیت های خون و کبد، رفع تهوع، رفع شکم درد، رفع یبوست، برطرف ککنده رطوبت های موجود در بدن، مفید برای سنگ کلیه و مثانه، و همچنی رفع درد های رحمی میباشد.

 

خواص عسل کوهی: این نوع عسل از قراردادن زنبورها در مناطق کوهستانی و رشته کوه های مرتفع به دست میآید . در این مناطق به دلیل ارتفاع بالا از سطح دریا عسل های خوش طعم و خوش عطر حاصل می‌شود و به دلیل وجود انواع گیاهان وحشی و خودرو مانند پونه کوهی، گون گزانگبین، گون سیاه، گون سفید، پسته وحشی و قنقال وحشی و ترکیب این شهدهای مختلف در داخل شکم زنبورعسل، محصولی معجزهزا، درمانی، و کمیاب را خلق میکند. و خواص آن بسته به نوع گیاهان در دسترس زنبور متفاوت است و نمیتوان به طور دقیق برای همه عسل های کوهستان یک نسخه را پیچید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مقاله

جدیدترین مقالات