لوگو الو شمال

درمان عفونت لثه با عسل

نویسنده: joramarketadmin
درمان عفونت لثه با عسل

درمان عفونت لثه با عسل، یکی از روش‌های متداول در طب سنتی و چه‌بسا در طب امروزی است که علاقه‌مندان زیادی دارد.

همه‌ در طول زندگی خود دیده یا شنیده‌ایم که عسل خاصیت ضدباکتریایی (ضدمیکروبی) دارد و سبب جلوگیری از رشد باکتری و عفونت‌های مختلف در طول مصرف دوره‌ای می‌شود، این امر فاسدنشدن عسل در مدت‌زمان زیاد را به دنبال دارد.

خیلی از پزشکان امروزی برای درمان عفونت لثه برای بیماران خود آنتی‌بیوتیک تجویز کرده؛ اما عسل با داشتن این خصوصیت به‌صورت طبیعی باعث بهبود عفونت لثه می‌شود.

درمان عفونت لثه در خانه با عسل این‌گونه است که باید عسلی که تهیه می‌کنیم، حتماً عسلی طبیعی باشد، چون عسل‌هایی که از مغازه‌ها خریداری شده و دارای بسته‌بندی شرکتی است در دمای بالایی پاستوریزه شده و خاصیت اصلی خودش را ازدست‌داده اند و بیشتر برای مصرف در وعده صبحانه یا عصرانه مورداستفاده قرار می‌گیرند.

اصلی‌ترین عامل التهابات لثه باکتری‌هایی هستند که در دهان شما وجود دارند؛ این باکتری‌ها در صورت زیادشدن در یک نقطه از دهان موجب ایجاد عفونت در آن قسمت می‌شوند.

یکی از شیوه‌های ساده برای درمان خانگی عفونت لثه و دندان مسواک‌زدن دندان یا شستن دهان با انگشت است. در این روش مقداری عسل را به انگشت زده و به‌آرامی بر روی لثه و دندان در 3 وعده از طول روز ماساژ داده می‌شود.

از دیگر روش‌های درمان عفونت لثه در خانه که بیشتر توسط طب سنتی مورداستفاده قرار می‌گیرد، مخلوط عسل با سرکه انگور است. روش استفاده به این صورت است که یک قاشق چای‌خوری عسل را با یک قاشق غذاخوری سرکه مخلوط کرده و بر روی لثه می‌مالند.

خواص ضدعفونی عسل چیست؟

خواص ضدعفونی عسل چیست؟

افراد زیادی هستند که به ترکیبات طبیعی علاقه دارند. این علاقه باعث شد که محققان به بررسی عسل (به دلیل ترکیب‌پذیر‌تر بودن این مواد خوراکی) بپردازند و موضوع مقاله ما نیز که درباره رفع عفونت لثه با درمان خانگی یا طبی، در این دسته قرار دارد. عسل جدا از خواص ضدعفونی‌کننده برای کل دستگاه گوارش مفیده بوده همچنین به‌عنوان شیرین‌کننده طبیعی موجب چاقی نشده و کاهش وزن را نیز به دنبال دارد.

از خواص بارز عسل این است که می‌توان آن را برای کاهش عوارض در دوران سرماخوردگی آن مورداستفاده قرار داد. این تحقیقات نشان داد که عسل یکی از قوی‌ترین ضدعفونی‌کننده‌های طبیعی است که 17 درصد آن آب و مابقی دو نوع شکر به نام‌های فروکتوز و گلوکز است که هر دو نوع این شکرهای طبیعی آب‌دوست هستند و آب را به خود جذب می‌کنند.

خواص ضدعفونی عسل که برای درمان خانگی عفونت لثه مورد استفاده می‌گیرد به این صورت است که عسل با هر ماده خوراکی دیگری در دهان و دستگاه گوارش شما قرار دارد ترکیب شده، به دلیل داشتن خاصیت چسبندگی، سبب چسبیدن ویروس و باکتری‌های موجود در دستگاه گوارش شده و آن‌ها را به خارج از بدن هدایت می‌کند.

یکی دیگر از مواردی که باید در مورد ضدعفونی‌کردن لثه بدانیم دانستن نحوه نگهداری از عسل است که سبب حفظ و از بین‌نرفتن خاصیت در عسل می‌شود، نگهداری آن در دمای اتاق موجب نرم ماندن بافت عسل و ازبین‌نرفتن انعطاف پذیری  و لطافت آن در هنگام مصرف خواهد بود.

 

عفونت لثه چیست و چگونه رخ می‌دهد؟

عفونت لثه به طور کل دارای دو نوع است که هرکدام از آن‌ها برای خود دارای مراحل مختلفی هستند. مرحله اول بیماری لثه‌ای ژنژویت می‌باشد که التهاب و تورم لثه است و مرحله دوم پریودنتیت که عفونت لثه معروف است که بیشتر مواقع همراه با درد و خونریزی بوده و گاهی عوارض خطرناک را به دنبال دارد.

آبسه یکی از این بیماری‌های عفونی لثه است که به‌صورت تجمع زیاد باکتری‌های موجود در دهان‌بین فاصله دو دندان از هم ایجاد می‌شود. دلیل به‌وجودآمدن آبسه پریودنتیت است، چون با پخش‌شدن خون‌آلوده به باکتری‌های تقویت شده و تجمع پلاک و رعایت‌نکردن بهداشت دهان و دندان باعث ایجاد التهاب و عفونت جدید در لثه می‌شود.

پلاک به لایه‌ای از باکتری بی‌رنگ گفته می‌شود که با مسواک‌زدن مداوم و نخ دندان کشیدن از بین رفته و در صورت ماندگاری بر روی لثه و دندان موجب ایجاد خرابی دندان و عفونت در دهان شخص می‌شود. از عسل برای عفونت لثه و ازبین‌بردن پلاک و حتی باکتری‌های درون دهان استفاده می‌شود.

استفاده از این ماده خوراکی شیرین و خوشمزه سبب می‌شود موارد مضر و خطرناک در دهان به عسل بچسبند و پس از گذشت مدت کوتاهی دهان را عاری از هرگونه بیماری لثه‌ای و عفونتی کند.

چگونه با عسل عفونت لثه را رفع کنیم؟

چگونه با عسل عفونت لثه را رفع کنیم؟

همیشه در مدرسه و جامعه به ما توصیه شده که از مشکلات آسیب رسان به سلامتی جلوگیری کرده و پیشگیری های لازم را انجام دهیم. در درمان عفونت با طب سنتی این مورد جواب‌گو خواهد بود، زیرا درمان‌های سنتی تاثیرگذاری کند تری دارد و این موضوع دلیل بر درمان کردن پایه‌ای بیماری لثه‌ای و عفونی است.

یکی از روش‌های درمان عفونت لثه با عسل و نمک می‌باشد. این ترکیب دارای املاح و مواد معدنی برای رفع هرگونه بیماری عفونی و التهابی هستند.

احتمال این که عفونت لثه ارثی باشد و در اشخاص آن خانواده نمایان می‌شود و این موضوع دلیل بر درمان نداشتن نیست؛ بلکه با رعایت مواردی مانند استفاده مداوم و مکرر از مسواک و نخ دندان، پرهیز از مصرف مشروبات الکلی که باعث ضعیفی در لثه است، مصرف بی‌رویه سیگار و استفاده از آب‌نمک که با غرغر کردن موجب می‌شود که شخص از این بیماری ارثی به‌دور مانده و بدنی سالم داشته باشند. 

میانگین امتیازات ۵ از ۵

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مقاله

جدیدترین مقالات