لوگو الو شمال

انواع ماهی شمال

نویسنده: joramarketadmin
انواع ماهی شمال

انواع ماهی شمال سبب شده که ماهی گیری دریای خزر یکی از پر درآمدترین شغل‌های موجود در استان‌های شمالی که به دریای خزر نزدیک‌اند تبدیل شود.

دریاچه‌ی خزر که بزرگ‌ترین دریاچه‌ی دنیا است با داشتن تنوع زیادی از ماهی در اکوسیستم خود توانسته قطب بزرگی از منبع درآمد برای ساکنین اطراف این دریاچه‌ی زیبا شود. دریای خزر را با ماهی‌هایی از جمله ماهی سفید و ازون برون می‌شناسند، قیمت ماهی ازون برون در شمال نسبت به استان‌های مرکزی متفاوت‌تر می‌باشد، این دو ماهی از معروف‌ترین ماهی‌های موجود در این دریاچه‌ی پهناور هستند.

شما برای تهیه‌ی این ماهی‌ها با مراجعه به بازار می‌توانید از مزه‌اش لذت ببرید، ولی یافتن این گونه ماهی‌ها در استان‌های مرکزی چه بسا استان‌های دور از گیلان و مازندران به سختی پیدا کنید.

انواع ماهی‌های مخصوص شمال را می‌توانید در این استان‌های سرسبز یافته و میل بفرمایید. این گونه ماهی‌ها را ممکن است شما زمانی که به استان گیلان سفر کردید از نزدیک دیده باشید. در تمام شهرهای استان گیلان بازاری متفاوت وجود دارد که این ماهی‌های متنوع را برای فروش به ساکنین عرضه می‌کند؛ به بازارها، بازار ماهی فروشان گفته می‌شود.

اکثر مسافران به دلیل سنتی بودن این بازار برای بازدید و حتی خرید به آن مراجعه کرده و این امکان را برای ساکنین خارج از استان گیلان را فراهم ساخته تا عکس انواع ماهی شمال را در بستر گوگل و اینترنت ببینید. دو تا از معروف‌ترین بازارهای ماهی فروشان استان گیلان در شهرستان لنگرود، با تاریخچه‌ی دیرنه‌ای که دارد اکنون قابل بازدید است و دیگری بازار ماهی فروشان رشت که بزرگ‌ترین بازار ماهی در استان گیلان را دارا می‌باشد.

ماهی سفید

انواع ماهی‌های مخصوص گیلان

در اکوسیستم آب ماهی‌ها همانند پرندگان، خزندگان و پستانداران متناسب با یک محیط زندگی می‌کنند، به این معنی می‌باشد که ممکن است ماهی‌هایی که در استان گیلان به وفور یافت می‌شود در استان مازندران به سختی و کم پیدا شود.

این موضوع به دلیل محیط پسندیده شده برای ماهی می‌باشد که کدام بخش را برای ادامه‌ی بقای زندگی خود انتخاب خواهد کرد. یکی از معروف‌ترین ماهی‌هایی که در هر دو استان قابل یافت می‌باشد ماهی آزاد است.

این ماهی را اسم اروپایی آن یعنی سامن که به سالمون تغییر کرده می‌شناسند. این ماهی با ظاهر دوکی شکل، کشیده، فلش ریز که به رنگ نقره‌ای روشن و خال‌های سیاه می‌باشد، قابل شناسایی و  معروف است. گوشت این ماهی سفید و کمی مایل به نارنجی است. خاویار که به تخم ماهی گفته می‌شود، به رنگ نارنجی پر رنگ که به قرمزی می‌زند و اندازه‌ی آن درشت است. از فیله‌ی این ماهی برای دودی کردن به دلیل مزه‌ای بسیار عالی‌ای که دارد استفاده‌ی زیادی برای ساکنین این دو استان قرار می‌‌گیرد.

به دلیل صید بی رویه‌ی این ماهی تعداد و نسل این ماهی در سال‌های اخیر کم شده و قیمت ماهی سالمون شمال افزایش یافته، اما فروشگاه‌هایی وجود دارند که به صورت غیر حضوری و در سریع‌ترین زمان ممکن که فروش اینترنتی ماهی شمال را در اختیار ساکنین خارج از استان‌های شمالی می‌دهد و این ماهی را به دست مشتری با قیمت مناسب می‌رسانند. یکی دیگر از ماهی‌های استان گیلان ماهی سفید است.

این ماهی معروف‌ترین ماهی برای مصرف در استان‌های شمالی ایران می‌باشد. شکل این ماهی دو شکل و با فلس‌هایی درشت به رنگ نقره‌ای یا سربی که دم آن دو پر و بزرگ است. برای تشخیص نر و ماده‌ی این ماهی باید به سر آن نگاه کرد، ماهی سر ماهی نر کشیده و دارای خال‌های درشت است و مزه‌ی گوشت نر این ماهی بهتر و لذیذتر از جنس ماده‌ی آن می‌باشد. انواع ماهی سفید شمال وجود دارد، این گونه که این ماهی ممکن است که مستقیم از خود دریا صید شود یا به صورت پرورشی به بازار ارائه شود، که ماهی صید شده از دریا طبق تجربیات خوشمزه است. استفاده از این ماهی برای یک وعده‌ی غذایی خالی از دردسر نیست، چون این ماهی با تیغ و استخوان‌های ریز و درشتی که دارد باعث این دشواری برای افرادی که آن را میل می‌کنند بخصوص برای غیر بومی استان گیلان و مازندران خواهد داشت.

ماهی سالومون

انواع ماهی‌های مخصوص مازندران

در استان مازندران ماهی‌های وجود دارد که کمتر در استان گیلان یافت شده و حتی کمتر صید می‌شوند. اما به این معنی نیست که ماهی‌های آزاد و سفید در استان مازندران نیستند بلکه در استان گیلان بیشتر صید شده و به ضاعقه غذایی ساکنین این استان سازگار است.

ماهی‌هایی مانند شگ ماهی یا هرنیگ که جزو ماهی‌های سر گردان این دریاچه‌ی بزرگ هستند. هرنیگ به به معنی لشکر است که به همین سبب این گونه از نژاد ماهی به صورت دسته بوده و بیشتر در قسمت‌های پر عمق دریای خزر در حال شنا می‌باشند.

تعداد این ماهی در دسته‌هایی که هستند چیزی حدود به 100 هزار بلکه بیشتر ممکن است. هرنیگ را فقط از دریا صید کرده و به بازار ارضه می‌کنند، این ماهی به دلیل زیاد بودن و صید آسان آن قیمتی پایین نسب به دیگر ماهی‌های موجود در بازار را دارد.

فلس و پوست این ماهی به سختی از آن جدا می‌شود و برای استفاده از این ماهی به عنوان یک وعده‌ی غذای با کمی حرارت غیر مستقیم فلس آن را سوزانده و سپس سرخ می‌کنند و برای یک وعده‌ی غذایی در روز مورد استفاده قرار می‌گیرد. این ماهی در بازار بیشتر به اسم روسی خود یعنی سیلوتکا معروف و شناخته می‌شود.

کیلکا از دیگر ماهی‌های قابل صید در استان مازندران است. این ماهی همانند مای سیلوتکا به صورت دسته جمعی در دریای خزر یافت می‌شوند. اما در چند سال اخیر به دلیل صید بی رویه‌ی این ماهی که مزه‌ی بسیار خوبی داشته و هم برای کنسرو و کارخانه‌ی کنسرو صید می‌شده اکنون ممنوع است. در بازه‌ی زمانی مشخصی صید این ماهی آزاد می‌شود و این ماهی را می‌توان به صورت منجمد یا دودی در بازار یافت.

ماهی هرینگ

قیمت ماهی‌های شمال

همان طور که گفته شد قیمت ماهی شمال بسته به نژادی که هست و حتی بسته مکانی که صید می‌شود یعنی رودخانه یا دریا قیمت‌های گوناگونی دارد. اکنون معرفی انواع ماهی شمال را خوانده‌اید که فقط در دریا قابل صید هستند.

نوعی دیگر از ماهی‌ها وجود دارند که در رودخانه یا در تالاب‌های استان گیلان یافت می‌شوند. به عنوان مثال اردک ماهی یا شکاف که در گویش محلی است. این ماهی جزو ماهی‌های وحشی و گوشتخوار است که محل زندگی آن حاشیه‌ی بالای رودخانه لابه‌لای علف و جلبک‌ها می‌باشد.

ظاهر این ماهی با سری همانند اردک و با فلس‌های بسیار ریز به رنگ سبز تیره و خال‌های سیاه است.

این ماهی با ماهی‌ای به نام کپور برای زندگی بسیار در جدال بوده. کپور یکی دیگر از ماهی‌های رودخانه‌ای استان گیلان است. این ماهی در کف رودخانه زندگی می‌کند. انواع ماهی کپور شمال دو صورت به بازار ارائه می‌شود، پرورشی و شکاری؛ که  قیمت شکاری این ماهی گران‌تر از پرورشی آن می‌باشد.

ماهی‌های کپور و شکاف در چند سال گذشته به دلیل صید بی رویه، کم شده و در خطر انقراض قرار دارد. یکی دیگر از ماهی‌های رودخانه‌ای معروف که دلیل این معروفیت آن برای مصرف آسان برای یک وعده‌ی غذایی است ماهی کولی می‌باشد.

این ماهی به وفور در تمام رودخانه‌های استان گیلان و مازندران قابل یافت است، که این موضوع سبب پایین بودن قیمت ماهی کولی شمال را شده است. اما اکنون به دلیل کم آب شدن رودخانه‌ها و کثیفی صید و استفاده‌ی این ماهی توصیه نمی‌شود.

از دیگر ماهی‌هایی که در رودخانه و مرداب‌ها زندگی می‌کنند، می‌توان گربه ماهی، اسلک، تیلو خوس و … را نام برد. معرفی انواع ماهی شمال به دلیل تنوع زیاد بسیار زیاد ماهی‌های آن بسیار دشوار است اما تمام سعی ما برای بهتر شدن اطلاعات ما و بهترشدن زندگیمان می‌باشد که بتوانیم با شناخت درست انواع ماهی شمال بهترین انتخاب را برای یک وعده‌ی غذایی در خانه و خانواده‌ی خود داشته باشیم.

میانگین امتیازات ۵ از ۵

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مقاله

جدیدترین مقالات