لوگو الو شمال

عوارض روغن درخت چای چیست؟

نویسنده: joramarketadmin
عوارض روغن درخت چای چیست

شایع ترین عوارض روغن درخت چای

عوارض روغن درخت چای یکی از مواردی می‌باشد که امروزه بسیار مورد توجه قرار گرفته و مردم سعی به پرهیز از این عوارض خطرناک را دارند.

این روغن گیاهی برای مصارف بهداشتی و درمانی قابل استفاده است اما از نظر مصرفی بسیار زیان بار و سمی می‌باشد. این روغن گیاهی توانایی از بین قارچ و باکتری‌های پوستی را دارد و به شدت برای پوست و مو مفید است. از این روغن در کرم‌های مرطوب کننده و لوازم آرایشی استفاده می‌شود.

اما یکی از موارد باید اصلاح شود، این مورد درباره‌ی درخت چای است که اشتباه به آن گفته می‌شود. این گیاه بوته است و گفتن کلمه‌ی درخت غلط می‌باشد. اما به دلیلی که درخت چای در عامیانه معروف شده است مجبور به ادامه‌ی همین کلمه بوته‌ی چای هستیم.

همان طور که گفته شد روغن درخت چای فقط برای استفاده‌ی خارجی است و خوردن آن بسیار خطرناک می‌باشد. این روغن به صورت رقیق شده در بازار خریداری شده و برای مصارف پوست و مو قرار می‌گیرد.

در خانه روغن درخت چای را از در دسترس کودکان به دور نگه دارید چون مضرات روغن درخت چای بسیار خطرناک و زیان بار است. مواردی مانند احساس خواب آلودگی، تداخل در حرکات هماهنگ (آتاکسی)، سر گیجه و بی هوشی که این علائم هم در بزگسالان و کودکان مشابه می‌باشد.

شایع ترین عوارض روغن درخت چای

عوارض روغن درخت چای

روغن بوته چای در مصارف بهداشتی و زیبایی مورد استفاده قرار می‌گیرد، که یکی از این مصارف زیبایی به صورت روغن رقیق شده به صورت خالص برای پوست است. در صورت استفاده‌ی زیاد این روغن بر روی پوست باعث مشخص شدن عوارض روغن درخت چای بری پوست نمایان می‌شود.

این عوارض ممکن است به صورت التهابات پوستی، سوزش و خارش برو روی پوست باشد. افرادی که دارای اگزما هستند احتمال اینکه به روغن درخت چای حساسیت داشته باشند بسیار زیاد است و برای فهمیدن این موضوع می‌توانند مقداری از این روغن گیاهی را بر روی پوست خود ریخته و پس از گذشت 24 ساعت در صورت مشاهد نشدن علائم‌هایی مانند خارش و التهاب در آن قسمت و نزدیکش، حساسیتی نداسته و مشکلی برای استفاده از این روغن ندارند.

در خیلی از موارد افرادی که به اکالیپتوس یا میخک حساسیت دارند ممکن است به صورت محسوسی به این بو و عطر این روغن نیز حساسیت داشته داشته باشند. علائم این حساسیت شامل آنافیلاکس، گرفتگی عضلات، گر گرفتگی، درد در ناحیه‌ی سینوس و حالت تهوع که سر گیجه را نیز به دنبال دارد.

زمانی عوارض استفاده از روغن درخت چای نمایان می‌شود که شما این روغن را به صورت خالص و با غلظت بالا بر روی پوست خود مورد استفاده قرار دهید ولی در خیلی از موارد افراد با استفاده از این روغن به صورت مخلوط با دیگر مواد بهداشتی و آرایشی همچنان با همین مشکل حساسیت روبه‌رو می‌شوند.

عوارض روغن درخت چای

اختلالات هورمونی

عوارض روغن درخت چای نتها بر پوست تاثیر دارد بلکه باعث اختلالات هورمونی نیز می‌شود. این اختلالات باعث ایجاد تغییراتی در غدد بدن انسان می‌شود، به عنوان مثال باعث بزرگ شدن سینه‌ی مردان شده و برای جلوگیری از این اختلال ایجاد شده با استفاده نکردن این روغن در طی مدتی این مشکل بر طرف می‌شود.

یکی دیگر از این اختلالات سرد مزاجی بانوان در رابطه است. البته روغن درخت چای برای درمان بیماری‌های واژینال و حتی عفونت در آن ناحیه بسیار مفید و کار سازی است، اما عوارض روغن درخت چای بر واژن را نباید نادیده گرفت که سبب خشکی واژن شده و مشکلاتی زیادی را برای بانوان ایجاد می‌کند.

 

آسیب به مخاط گوش

این روغن برای درمان عفونت‌های درون گوش استفاده می‌شود، اما همان طور که گفتیم احتمال حساسیت به این روغن در هر شخص وجود دارد.

زمانی که فرد به این روغن گیاهی حساسیت داشته باشد با استفاده از این روغن باعث عفونت بیشتر و التهاب در گوش میانی شخص شده و در روند بیماری تاثیر عکس دارد و جزو عوارض روغن درخت چای است.

برای این که این روغن در روند بیماری تاثیر مثبتی داشته باشد، باید به مقدار نا چیزی (حدودا 2 درصد) با روغن بادام یا روغن زیتون مخلوط شده و حتما با تجویز نسخه‌ی پزشک مورد استفاده‌ی شخص قرار گیرد، در غیر این صورت عوارض مصرف روغن درخت چای بسیار سخت قابل جبران هستند.

 

احتمال بروز افسردگی

این مشکل در انسان هنوز به اثبات نرسیده است اما در بقیه‌ی پستانداران مانند سگ، گربه، موش استفاده از مقدار زیاد این روغن گیاهی دیده شده است. عوارض صابون روغن درخت چای برای شستشوی این حیوانات به دانشمندان این گونه نمایان شده که پس از گذشت یک هفته شستشوی آن‌ها با صابونی بیش از 2 درصد روغن درخت چای درش وجود دارد باعث ایجاد افسردگی در این حیوانات خواهد شد.

اما باز همچنان در بازار این صابون دیده می‌شود، ولی بیشتر توصیه شده که از این صابون به طور مداوم استفاده نشود فقط در مواردی که دچار بیماری‌های پوستی شده‌اید و ترجیحا با تجویز نسخه‌ی پزشک از این صابون گیاهی استفاده کنید.

 

تداخل با دارو و مکمل‌ها

از دیگر مضرات روغن درخت چای تداخل با دارو و مکمل ‌ها است، درصورتی که شما از دارو‌هایی مانند آنتی بیوتیک استفاده می‌کنید، حتما در مصرف این روغن گیاهی احتیط داشته باشید. چون این روغن خاصیت دارویی دارد و ممکن است با دیگر داروها اختلال داشته باشد و سبب آسیب دیدگی کبد و کلیه‌ها در شخص شود.

روغن درخت چای علاوه بر مواردی که توضیح داده شد مشکلات دیگری را به دنبال دارد، مانند اسهال، لرزش عضله، سوزش بینی و تورم پولیپ، آفت دهان، ایجاد شوره مو، ایجاد بیماری‌های چشمی، آسیب به جنین در بارداری، عفونت ریوی و… که دیگر عوارض روغن درخت چای بر انسان است.

میانگین امتیازات ۵ از ۵

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مقاله

جدیدترین مقالات